Barefoot obuv pro děti


Lidské nohy se do současné podoby vyvíjely miliony let. Jsou mistrovským dílem evoluce a disponují obdivuhodnými vlastnostmi jako je architektura kostního oblouku, biomechanická souhra, síla, pružnost, pevnost, tlumení. Jak vybrat vhodné první botky pro malé děti?

Nohy obyvatel civilizovaného světa ale nejsou vůbec v dobré kondici. Z důmyslného, dokonale sloužícího nástroje se stávají slabé, dysfunkční, často deformované a bolestivé končetiny s poruchou citlivosti. S jistou dávkou nadsázky můžeme říci, že tímto tempem degenerace budou brzy nohy sloužit spíše jako jakési mechanické “podstavce”, udržující tělo v prostoru. Kdy se tahle změna přihodila? Může za to náš moderní způsob života? Životní prostředí? Boty? Odpověď bude jako vždy někde uprostřed.

Jak to začíná aneb hlavně nohy v teple

Nožky lidských mláďat jsou velmi aktivní, živě se pohybují a citlivě reagují na doteky. Dítě i s jejich pomocí objevuje sebe sama a nový svět. Fungují jako jedna z významných bran do CNS a jsou důležitým článkem v řetězu psychomotorického vývoje dítěte.

Nožky novorozenců a kojenců potřebují ochranu proti chladu. K tomu nejčastěji slouží ponožky, dupačky nebo textilní botičky, pro venkovní pobyt bývají děti obouvány do vlněných návleků, kožených nebo kožešinových capáčků. Malá chrupavčitá nožka se do nich bez problémů vtěsná a miminko si nestěžuje. Ale už v této chvíli mohou při nešťastně zvolené velikosti začít nohy trpět nedostatkem prostoru.

Kamenem úrazu jsou pak kojenecké botky, jež jsou miniaturní kopií značkových bot pro dospělé. Nevhodně tvarované, pevné, těžké, omezující možnost přirozeně pohybovat nožičkou. V případě častého nošení může už v tento moment pomalu začínat deformace chrupavčitého skeletu nohy.

První kroky, první boty

Nožky dětí v prvním roce života mají relativní svobodu pohybu. Ta většinou končí s prvními kroky. Ve chvíli, kdy se dítě začne stavět na nohy, verdikt odborníků zní: “pevná kotníková obuv”. Vždy a všude. Doma i venku. Tkaničky jsou zavázané, suchý zip dotažený, spadla klec. Odnětí svobody na…doživotí. Od této chvíle budou nohy malého člověka trávit většinu aktivního času uzavřené v botách. A tak to zůstane i v dospělosti, protože tak to zkrátka v našem civilizovaném světě funguje.

Prohlédnout dětské barefoot boty

Obouvání v takové podobě a míře, v jaké je známe dnes, je záležitostí pouhých několika posledních desetiletí. V porovnání s miliony let vývoje od našich zvířecích prapředků k dnešnímu homo sapiens sapiens, je nošení obuvi jen velmi krátkým obdobím (Dungl, 1989). Přesto vládne v našich končinách názor, že pokud nohy dítěte nebudou od prvních kroků podpořeny pevnou botou, nemůže dojít k jejich správnému, fyziologickému vývoji a funkci. Opravdu je tomu tak?

Opravdu musejí děti nosit jen pevné botičky?

Pevná kotníková bota

Pevná kotníková bota s koženým svrškem, pevným opatkem, podrážkou s malým zvýšením paty, a anatomicky tvarovanou stélkou. Tak vypadá v České republice standardně doporučovaná dětská obuv pro první kroky. Jak to vypadá, když takovou botu dítěti obujeme?

1. Pevnost boty

Pevná bota fixuje dětskou nohu a kotník a omezuje volnost a přirozenost pohybu. Děti jsou celý den aktivní, hrají si, střídají mnoho pozic a pohybů. Zkoušeli jste někdy lézt po čtyřech s pohorkami na nohách? Bude to zážitek velmi podobný tomu, co zažívají děti obuty v botičkách pro první kroky.

Noha je v podstatě jako v ochranné dlaze a tím je ovlivněna nejen její aktivní svalová činnost, ale i vyvážené namáhání pasivních struktur jako jsou vazy, šlachy a postupně osifikující chrupavčitý skelet.

Každá pomůcka, která nahradí aktivní práci těla, způsobí, že tato schopnost se buď nerozvine, nebo postupně a nenápadně odejde, zanikne (Hermach, 2005). Pevnou botou noze připravujeme (ne)pohodlný, bezpečný a ničím nerušený život. Život plný stereotypu a nudy! Bereme jí možnost volně se pohybovat, vnímat zemi, rozvinout se v aktivní, vnímavou a silnou oporu lidského těla.

2. Podrážka a stereotyp chůze

Od prvních krůčků se dítě učí zacházet se stabilitou a rovnováhou ve vertikále, osvojuje si práci s chodidlem, učí se došlapu a plynulému odvinutí chodidla v jednotlivých fázích kroku. Pomalu a nesměle vzniká stereotyp chůze, základ samostatné bipedální lokomoce.

Pokud dítě nedostane příležitost si tento zdravý komplexní pohybový vzorec vytvořit, pravděpodobně k tomu nedojde ani v budoucnu.

Neohebné boty tento proces velmi narušují. A podrážkám dnešních bot ohebnost velmi chybí! Dítě je dokáže při své síle a proporcích ohnout jen minimálně. Plynulé, fyziologické odvinutí chodidla je tím znemožněno a je nahrazeno dopadem na celou plochu nohy (u batolat) nebo důraznou heel strike fází bez navazujícího odvinutí (v pozdějším věku). Tohoto fenoménu jsme svědky u většiny dospělé civilizované populace, jejíž chůze se stala hrubou, monotónní a neuvědomělou (Hermach, 2005).

3. Podrážka a vnímání

Nohy fungují jako citlivé snímače informací o terénu. Prostřednictvím obrovského množství receptorů na plosce proudí tyto stimuly nepřetržitě do CNS, kde jsou vyhodnocovány společně s informacemi z dalších etáží. Na jejich základě pak dochází k mnoha navazujícím komplexním dějům, korekci těžiště, řízení polohy a pohybu těla a mnoha dalším.

Propriocepce bývá právem označována jako “šestý smysl” člověka a noha je jedním z jejích důležitých výkonných “orgánů”. Čím silnější a rigidnější (nebo naopak tlumenější) je podrážka boty, tím slabší je smyslová zpětná vazba z nohou. Mozek dostává méně informací, a tím se snižuje kvalita následně vytvořeného pohybového vzorce (Saxby, 2011).

U dítěte na počátku vertikalizačního procesu to znamená, že vnímání a kvalita jeho pohybu ve stoji, chůzi a běhu bude mít do budoucna narušené základy. Těm totiž už od počátku chybí důležitý dílek do mozaiky zvané řízení lidského pohybu.

4. Podpatek

U většiny dětských bot je rozdíl mezi výškou podrážky špice a paty, pata je cca o 0,5 -1 cm výš než špička. I minimální podpatek přitom představuje ve výškových proporcích dítěte významné ovlivnění přirozeného nastavení nohy a celého posturálního systému těla (Rossi, 2002).

5. Tvar boty

Tvar dětskýchbot zásadně neodpovídá anatomii dětských nohou. Hlavním problémem je šířka boty, a to především v přední části. Úzká špice boty neposkytuje dostatečný prostor pro prstce a palec. Ty jsou nedostatkem prostoru zmáčknuty k sobě a ztrácejí šanci získat a vykonávat svou funkci v krokovém mechanismu a v udržování rovnováhy. Palce jsou valgózně vychýleny mimo svou osu v linii prvního metatarsu. Už od prvních let života tímto způsobem získávají děti základ pro pozdější deformace a dysfunkce nohou a z toho pramenící zdravotní problémy.

6. Stélka

Součástí moderních bot je tvarovaná stélka, jejíž funkcí má být podpora rozvoje a funkce podélné a příčné klenby nožní. Chrupavčitý oblouk nohy je přitom u dětí od narození vyplněn tukovou tkání, která zde vytváří přirozenou ochranu. Vyklenutí stélky je tedy v obuvi malých dětí do 2-3 let něčím navíc a je zcela mimo přirozenou anatomii chodidla. Praxe navíc ukazuje, že s velkou pravděpodobností nemá tvarovaná stélka vliv na aktivní vytvoření funkčních oblouků kleneb ani po třetím roce věku (Svobodová, 2011).

Dětská barefoot obuv pro přirozený a zdravý vývoj nohou

Současná obuv a její permanentní nošení negativně ovlivňuje zdravý vývoj i funkci dětských nohou. Řešením by bylo trávit více času naboso. V městském prostředí, kde se pohybujeme po většinu času, to ale není vždy reálné. Lidské nohy jsou zranitelné a ochranu proti poranění a klimatickým vlivům potřebují. Existuje nějaké řešení? Existuje!

Barefoot obuv je typ obuvi, která umožňuje dětským nohám přirozeně se vyvíjet a fungovat bez větších omezení tak, jak to příroda zamýšlela. Výraz “barefoot” pochází z angličtiny a znamená “bosý”. Barefoot neboli “bosé boty” poskytují nohám dostatek prostoru, volnosti pohybu, vjemů a zároveň ochranu. Jaké jsou jejich hlavní přednosti?

  • Velmi lehké boty se svrškem z prodyšného a poddajného materiálu.
  • Tvar odpovídající anatomii dětské nohy - široké, prostorné předonoží (“wide toebox”), umožňující volné rozprostření a funkci prstů a palce.
  • Plochá podrážka bez podpatku (“zero drop”), umožňující přirozené postavení nohy a nastavení celého osového aparátu.
  • Ultra tenká pružná podrážka, lehce ohebná ve všech směrech a v celé její délce, umožňující přirozený pohyb nohy, vnímání povrchu a řádnou propriocepci z plosky.
  • Plochá vnitřní stélka bez vyklenutí podpírajícího klenby nožní.

Prohlédnout dětské bosé boty

Dětská barefoot obuv je u nás poměrně novým tématem, které má své příznivce i odpůrce. Negativní emoce budí zejména proto, že je v přímém rozporu s tím, co v současnosti je a po několik desetiletí bylo považováno za správné obutí pro dětské nohy.

Zdá se však, že toto doporučené obutí současným dětem příliš benefitů nepřináší. Nohy jsou slabé, dysfunkční a počínající problémy můžeme najít ve stále nižších věkových skupinách. Nejčastěji předepisovanou léčbou je potom opět pevná obuv a ortopedické vložky. Tímto postupem odsuzujeme nohy ke stále větší pasivitě a dostáváme se tím do bludného kruhu, který v dospělém věku končí chronickými problémy, bolestí, korekčními pomůckami a operacemi.

Nohy potřebují být aktivní, aby mohly být zdravé a silné. A přesně to jim barefoot obuv může ve spojení s pestrou pohybovou aktivitou umožnit. Praktické zkušenosti z rodin, které pro své děti tento typ obutí zvolily, jsou zatím velmi dobré a přínosné. Už po krátké době po změně ze standardní dětské obuvi na barefoot jsou zjevné individuální změny ve smyslu formování kleneb nožních, zlepšení aktivity, síly a postavení nohy a kotníku. V návaznosti na to dochází ke zlepšení nastavení segmentů dolních končetin a držení těla.

Řada rodičů také pozoruje, že od prvních momentů v barefoot botách jsou jejich děti celkově mnohem aktivnější a obratnější než v konvenční obuvi. Někteří z nich vidí poprvé v životě své tříleté dítě opravdu radostně a rychle běhat, skákat a aktivně se hýbat!

Závěr

Naše zkušenosti v oblasti dětské obuvi jsou ryze praktické. Jsme v kontaktu s mnoha rodiči, kteří vybrali pro své děti barefoot obuv, mluvíme s nimi, sledujeme změny u dětí v průběhu času a sbíráme zkušenosti. Konzultujeme problematiku s odborníky, lékaři, fyzioterapeuty, trenéry.

Z toho, co denně vidíme a slyšíme, se dá odvodit jeden zásadní fakt. Standardně doporučované pevné boty mají na dětský psychomotorický vývoj a zdraví pohybového aparátu daleko větší dopad než jsme ochotni připustit. Toto téma je zásadní a zasluhuje větší pozornost odborné veřejnosti, než se mu dostává. Je třeba do něj po dlouhé době stagnace vpustit čerstvý vítr nových zkušeností, názorů a poznatků. Otevřít oči, podívat se na zdraví našich nohou a pravdivě si přiznat, kam jsme vlastně v moderních botách po několika málo desetiletích došli.

Barefoot obutí není samozřejmě vhodné univerzálně pro všechny. Existuje určité procento dětí se specifickými potřebami, neurologickými nebo ortopedickými vadami, u kterých je pevná, korekční obuv a tvarovaná stélka indikována zcela oprávněně.

Většina dětí ale přichází na svět se zdravýma nohama, které žádnou korekci ani vložky nepotřebují. Jediné co potřebují nohy zdravých dětí, aby zdravé zůstaly, je volnost pohybu, aktivita, zajímavé podněty, pestrý terén, čerstvý vzduch, běh, skákání, šplhání po stromech a každodenní dobrodružství a výzvy k boji!

 

Autorka: Mgr. Pavla Pročková
fyzioterapeutka, rekreoložka
zakladatelka projektu Žij naboso

(článek uveřejněn v časopise Umění fyzioterapie, únor 2015)

Použitá literatura:

CUCUZZELLA, M. (2014). Thoughts on a Proper Child’s Shoe. www.drgangemi.com/kids/childs-shoe/

DUNGL, P. (1989). Ortopedie a traumatologie nohy. Praha: Avicenum.

HERMACH, C., M., H. (2005). Znovu o nohách. Bulletin UNIFY, 10, 39-43.

HOWELL, D. (2012). Naboso, 50 důvodů, proč zout boty. Praha: Mladá fronta a.s.

LARSEN, CH. (2005). Zdravé nohy po celý život. Olomouc: Poznání.

LARSEN, CH. (2009). Zdravé nohy pro vaše dítě. Olomouc: Poznání.

PATEL, K. (2014). Ahoj, pane Palče! (Hello Mr. Big Toe). www.vivobarefoot.cz/komunita/blog/prirozeny-pohyb-zdrava-chuze

SAXBY, L. (2011). Proprioception. Making Sense of Barefoot Running. Terra Plana International.

SVOBODOVÁ, J. (2011). Aplikace ortopedických vložek v dětském věku. Praha: Univerzita Karlova. Fakulta tělesné výchovy a sportu.

ROSSI, W.A. (2002). Children’s Footwear: Launching Site for Adult Ills. Podiatry Management, 10, 83-100.

VÉLE, F. (1997). Kineziologie pro klinickou praxi. Praha: Grada Publishing.

Citlivé těhotenství: Výhody těhotenství naboso

Během těhotenství jste se řídila těmi nejlepšími radami od vitamínů po dietu a pravidelně jste absolvovala prohlídky, abyste byla zdravá vy i vaše dítě. Ale existuje jedna část těla, na kterou jste pravděpodobně zapomněla: chodidla.

Přední chirurgové chodidla a kotníku souhlasí, že během těhotenství je nejlepší nosit boty s rovnou podrážkou. Boty s rovnou podrážkou zajišťují rovnováhu a snižují riziko pádu. Tyto výhody jsou ještě posíleny, pokud má bota širokou špičku a tenkou ohebnou podrážku – charakteristika bosé boty.

Chůze v bosých botách umožňuje cítit povrch, po kterém právě jdete. Chodidla vám poskytují přirozenou zpětnou vazbu, která pomáhá tělu zdůvodnit každý pohyb a udržet rovnováhu.

To nejlepší od matky a přírody a moderní vědy: bosé boty

Během těhotenství musíte mít silná, stabilní a citlivá chodidla. Změny ve vašem těle ovlivní denní aktivity jako je stoj, sed a chůze. To může být nadmíru frustrující, ale se správnou technikou i obuví můžete převzít kontrolu nad pohybem a přispět během těhotenství ke svému celkovému zdraví.

Stoj, chůze, dřep: pohyb během těhotenství

Začněte se stojem

Stát rovně nemusí být zrovna typ cvičení, na který jste zvyklá. Ve skutečnosti to vůbec jako cvičení nemusí vypadat. Vaše tělo během těhotenství podléhá určitým změnám, na které není zvyklé. Tělo může tyto změny vyrovnávat a vracet se k harmonickému uspořádání samo. To však vyžaduje silná chodidla, která mají přirozený kontakt s povrchem.

Vaše chodidla jsou neuvěřitelné smyslové stroje; jsou schopna zachytit nejmenší rozdíly v terénu a pomáhají vašemu tělu zůstat ve vzpřímené poloze. Boty s tlustými a úzkými podrážkami neumožňují chodidlům správně cítit povrch. Bez těchto čidel se vystavujete většímu riziku klopýtnutí, zaškobrtnutí a pádu.

 

Choďte

Chůze je pravděpodobně tím nejlepším cvičením pro těhotné ženy. Nejenže si zpevníte důležitá skloubení a svaly v chodidlech a nohou, ale pravidelná chůze zmírní bolest chodidel a sníží riziko otoku.

Osmdesát procent žen trpí během těhotenství otoky. Chůze v botách s rovnou podrážkou pomáhá zlepšovat krevní oběh v nohou. Chůzí svaly ve spodní části nohou pumpují krev do zbytku těla. Tato „lýtková pumpa“ je jakýmsi druhým srdcem. Představte si svoje kotníky jakožto „kolíbky“, jež tuto pumpu v lýtku udržují v chodu při každém kroku. Bosé boty umožňují chodidlu se přirozeně odvinout a maximalizovat funkci lýtkové pumpy.

 

Odpočiňte si ve dřepu

Možná jste již od svého gynekologa (či instruktora Pilates) slyšeli o významu pánevního dna. Prokázat této části těla trochu lásky je velmi důležité právě během těhotenství. Nejenže dřep posiluje svaly potřebné při chůzi, ale snižuje také riziko dysfunkce pánevního dna, jež je u žen poměrně častá.

Ačkoli se z počátku ve dřepu nebudete cítit dobře, je to pro ženy ta nejpřirozenější pozice. Cvičte pár minut denně, flexibilita kotníku, nohou a kyčlí se zvýší a vy se budete v pozici cítit pohodlněji.

 

Buďte „citlivé“

Větší počet smyslových podnětů, které putují do mozku z chodidel, když jsme naboso nebo v bosých botách, mohou být zpočátku nepříjemné, dokud se váš „smyslový regulátor“ nepřenastaví. Je to záležitost spíše několika dnů než týdnů a velmi dobře investovaný čas do citlivého těhotenství.

*Prosím, pamatujte, že pokud jste novopečená matka, která chce začít cvičit, doporučujeme se nejprve poradit se svým gynekologem a počkat na výsledky všech poporodních testů.

Přečtete si něco o výhodých bosé chůze v těhotenství:

Dunning, K. Lemasters, G. Bhattacharya, A. A major public health issue: the high incidence of falls during pregnancy. 

RCOG. Exercise in pregnancy.

Segal, NA. Boyer, ER. Teran-Yengle, P. Glass, NA. Hillstrom, HJ. Yack, HJ. Pregnancy leads to lasting changes in foot structure.

Kavounoudias, A. Roll, R. Roll, JP. The plantar sole is a 'dynamometric map' for human balance control.

Zacharin, R. The pelvic supporting tissues of the Chinese and Occidental female compared and contrasted.

 

Přeložila: Petra Dundáčková

Takto to u nás vypadá po přestěhování

Anketa - "přednášky" u nás v obchodě

Naši drazí "vivobarefooťáci", často se v prodejně setkáváme s různými tématy na diskuzi, například
názory na bosou obuv z řad lékařů a odborníků, z řad sportovců, běžců, ale i témata jako jsou bosé botky
v extrémních klimatických podmínkách, cestování, zdravý životní styl, atd. 
Tak se vás ptáme, byl by z vašich řad zájem o přednášky v odpoledních/večerních hodinách, věnované
právě těmto tématům, vedené odborníky na slovo vzatými či opravdovými dobrodruhy a lidmi s vlastní
zkušeností, doprovázené například promítáním, v prostorách našeho obchůdku v Tovární ulici?
Napište nám (http://vivobarefoot-plzen.cz/contact-us), zda by vás to bavilo, popř. jaká témata by vás zajímala.

Děkujeme!

Vivo na skále

Ať už Valentýna slavíte nebo ne, přejeme Vám krásný víkend. 

srdce

Várka slev číslo dvě

právě u nás v Tovární ulici! Jsou tu pro vás nově modely Evo Pure, One, Rider nebo Kula
a další kousky za nižší ceny, přijďte dokud jsou!

SLEVY II

Zima ještě neskončila

a tak pro Vás v obchodě stále máme zimní modely.
Například krásné pánské boty Vivobarefoot Scott v hnědé nebo černé barvě.
Fotka: Zima ještě neskončila a tak pro Vás v obchodě stále máme zimní modely. Například krásné pánské boty Vivobarefoot Scott v hnědé nebo černé barvě. www.vivobarefoot-plzen.cz

Chodíte do fitka pravidelně a nebo aktuálně hecujete předsevzetí?

Pak máme pro vás ideální boty právě do fitka a na cvičení - modely Evo Pure v dámských i panských verzích.
Stavte se zkusit pocit naboso!
Fotka: Chodíte do fitka pravidelně a nebo aktuálně hecujete předsevzetí? Pak máme pro vás ideální boty právě do fitka a na cvičení - modely Evo Pure v dámských i panských verzích. Stavte se zkusit pocit naboso!

Máme pro Vás slevu 20% na vybrané modely bot VIVOBAREFOOT. 
Slevy platí do konce ledna nebo do vyprodání zásob.

Fotka: Máme pro Vás slevu 20% na vybrané modely bot VIVOBAREFOOT. Slevy platí do konce ledna nebo do vyprodání zásob.

Otevírací doba o Vánočních svátcích

Vánoční otevírací doba

Máme pro Vás dárkové poukazy

Dárkový poukaz

Plzeňský ČEZ půlmaraton

V sobotu 4. října se v Plzni na Borských Polích uskutečnil 7. ročník ČEZ Plzeňského půlmaratonu. V areálu Západočeské univerzity se sešlo šest a půl stovek příznivců běhu a koloběhu, kteří poměřili své schopnosti s trasou 21,1 km (půlmaratón – 471 běžců na startu), 14 km (KoloběhRAN – 91 koloběžců), 7 km (114 běžců Firemních štafet Plzeňské teplárenské) a 1,7 km (49 účastníků Rodinného běhu VZP).

Plzeňská prodejna Vivobarefoot samozřejmě nemohla na této akci chybět a mohli jste si zde prohlédnout vybrané modely bot Vivobarefoot.

Vivobarefoot na Běhu Plzeňské teplárenské

V sobotu 6. září jsme se mohli potkat u boleveckých rybníků na pláži Ostende, kde se konal první ročník Běhu Plzeňské teplárenské kolem Boleveckých rybníků. Akce se konala u příležitosti 20. výročí vzniku Plzeňské teplárenské a.s. a zúčastnilo se jí celkem 184 běžcu. 

Další akcí, kde budeme s naším stanem Vivobarefoot prezentovat boty bude ČEZ Plzeňský půlmaraton v sobotu 4. října.

IMG_20140906_124309_hdr

IMG_20140906_105043_panorama

Bojíte se tenkých podrážek?

Máte strach, že v našich botech ucítíte každý kamínek a že to bude nepříjemné? Ano skoro každý kamínek ucítíte, ale je to naopak velmi příjemné a tělu prospěšné.

Připravili jsme tedy pro Vás v naší prodejně kousek kamínkové cesty  , aby jste si mohli na vlastní nohy vyzkoušet, že je to příjemné a že to nebolí.

IMG_20140828_124145IMG_20140828_124341

Nově máme pro Vás multifunkční šátky

Oblíbené multifunkční šátky – čepice, šátek, čelenka, pirátka, gumička, šátek přes pusu i pod helmu.

satky_dedra

Doplnili jsme literaturu o běhání

Přijďte si k nám vybrat tu správnou knihu o běhání.

knihy o behani

Soul of Africa

Máme pro Vás v obchodě boty Vivobarefoot z kolekce Soul of Africa, které jsou vyráběny v Etiopii z místních zdrojů a místními zaměstnanci; převážně z řad svobodných matek a lidí z rodin postižených nemocí AIDS. Část z výtěžku z každých prodaných bot jde pak zpět na charitativní projekty v Africe, jako je podpora sirotků kterým nemoc AIDS vzala rodiče, stavbu škol a nemocnic.

Soul of Africa

Email od zákazníka – koloběžkáře

Stealth_po_90_km_lesem_na_kolobezce_Bryxi_6_5_2014

Celkem 90km a každých cca 1500 metrů odběhnutí do lesa. V mokru, dešti, a velmi nepříjemném terénu.
Koloběžkuje se překvapivě velmi dobře. Lesní povrch masíruje chodidla víc, než by mi bylo příjemné, ale asi nic neočekávaného, když si člověk koupí barefooty. Co mě ale velmi překvapilo:
1) Boty drží. Nejednou jsem hodně pitomě zakopl o klacek a boty se přes naprosto minimální hmotu na nártu nijak nepoškodily.
2) Podřážka taktéž není nijak poškožená a to jsem prakticky tři dny chodil po ekvivalentu štěrku.
3) Narozdíl od mých běžeckých Nike se ViVo nesmekají. Ani při koloběžkování, ani při sbíhání lesního terénu. Velmi překvapivé.
4) Pravděpodobně díky absenci jakékoli látky jsou neuvěřitelně teplé. I při teplotách kolem 10 stupňů a pohybu v orosené trávě se mokrá noha v botě velmi rychle zahřála a neměl jsem nejměnší problém s prochladnutím.

 

Víte jak správně došlapovat při běhu?

 

dva běžci

Většina lidí se domnívá, že pokud běžíte naboso nebo v barefoot botách, tak běžíte pouze po špičkách, a že pata se v žádném případě nesmí dotknout země. Pokud takto běháte, vaše lýtka a achilovky vám jistě poděkují  Koukněte na video jak správně skákat . Na tomto videu je ukázka jak špatné techniky došlapu, tak posléze správná technika došlapu. Sami můžete doma trénovat se švihadlem.

 

Veselé, barevné a pohodové velikonoční pondělí.

Vám přeje tým Vivobarefoot Plzeň.

velikonoce

 

Co by jste řekli na ručně šité boty?

Nejen na sport se u nás obujete. Nabízíme i ručně šité kožené boty, samozřejmě „barefoot“ (bosé). Vhodné k obleku i na koždodenní nošení. 27.4.2014

ručně šité boty

I děti u nás obujete stylově

Obujte u nás i vaše nejmenší – bose, sportovně i elegantně, stylově a hlavně zdravě! 26.3.2014

dětské boty

Máme pro Vás nové dámské běžecké botky

Slečny, dámy, holky přijďte se podívat do naší prodejny na krásné boty vhodné nejen na běhání. S našimi botkami Vivobarefoot vám půjde sportování skoro samo.

dámské boty Vivobarefoot

 Gobi v Plzni

Jedna z prvních zákaznic, slečna Klára,vyfotila své nové boty Vivobarefoot Gobi na plzeňském náměstí. Prý musela ze začátku kontrolovat zda je vůbec obutá, jestli náhodou nevyšla do města jen v papučích – přesně takové jsou boty Vivobarefoot – pohodlné, lehké, zdravé, prostě úžasné

 

Gobi v Plzni

Dětské botky

Přijďte k nám obout neobout Vaše děti. Např. botky Ultra jsou vhodné i jako přezůvky do školky či školy.

ultrakids

1.března 2014  - otevření prodejny

Pro všechny, kteří mají rádi své nohy jsme prvního března otevřeli v Plzni v Tovární ulici (kolmá ulice naproti Plaze) autorizovanou prodejnu Vivobarefoot.

panske

Přijďte se podívat do naší útulné prodejny a vyzkoušet bosé boty. Nemusíte hned koupit, přijďte se na chvilku obout do bosých bot.